Existujúce mostné objekty prestavujú stavby, ktoré odzrkadľujú nielen úroveň spoločnosti, v ktorej vznikli, ale aj kultúrnu a ekonomickú silu súčasných generácií, nakoľko sa v nich odzrkadľuje starostlivosť o tieto zdedené inžinierske diela. Profesionáli, ktorý pracujú s mostami musia byť preto dôslední vo všetkých činnostiach súvisiacich s návrhom, realizáciou a správou mostov od prvotného zámeru až po ukončenie ich životnosti. Napriek snahám počas projektovania a výstavby mostných objektov sa v priebehu ich exploatácie objavujú rozmanité poškodenia a poruchy. Spočiatku malé vady postupne prerastajú do porúch výrazne ovplyvňujúcich kapacitu a v horšom prípade aj bezpečnosť dopravy. Hlavnými činiteľmi ovplyvňujúcimi stav mostov sú okrem prirodzených zmien materiálu, jeho skrytých štrukturálnych chýb a narastajúcich dopravných intenzít najmä degradačné procesy prebiehajúce v konštrukčných prvkoch, ktoré sú spôsobené environmentálnym zaťažením od okolitého prostredia. Vyvstáva tu v tomto ohľade reálna potreba, aby bolo tejto problematike venované viac pozornosti, pretože okrem pohodlia a bezpečnosti cestujúcich a tovaru významne ovplyvňuje celý rad procesov spojených s činnosťami malých a stredných podnikov (MSP), ktoré sa zaoberajú rozmanitými a pritom mimoriadne zodpovednými činnosťami v mostnom staviteľstve. Predkladaný projekt sa orientuje na znehodnocovanie a poruchy objektov dopravnej infraštruktúry, ktoré sú spôsobené environmentálnym zaťažením charakteristickým pre spoločný cezhraničný región. Jeho zámerom je cielené zmapovanie najdôležitejších degradačných procesov a nimi spôsobených porúch, od ich príčin, cez diagnostiku, vplyv na aktuálnu zaťažiteľnosť mostov a jej vývoj, až po predpokladané následky do budúcnosti a možnosti vhodnej rekonštrukcie alebo ochrany, resp. odporúčaní pre samotný návrh nových mostných konštrukcií. Výstupy budú pretavené do metodiky, ktorá bude využiteľná v činnosti MSP v tejto oblasti stavebníctva.
Základné údaje
Názov: Hodnotenie dopadu environmentálneho zaťaženia na stav mostných objektov cezhraničnej dopravnej siete
Akronym: ENVIMOS
ITMS kód projektu: 304011Y277
Operačný program: Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014 – 2020
Termín realizácie projektu: január 2021 – december 2022 Celkové oprávnené výdavky projektu: 533 409,14 EUR
Výška nenávratného finančného príspevku: 495 798,17 EUR
- z toho výška NFP zo zdrojov EFRR: 453 397,76 EUR
- z toho výška NFP z národného financovania: 42 400,41 EUR
Projekt podporený v rámci výzvy: INTERREG V-A SK-CZ/2019/11
Aktivity projektu
Cieľom projektu je inovatívnym spôsobom podporiť aktivity MSP pôsobiace v predmetnej oblasti prostredníctvom aplikovaného výskumu orientovaného na praktické analýzy degradačných procesov v mostoch, ich predikcie, závažnosti a predovšetkým implementácie prostredníctvom informatívnej metodiky do tvorivých procesov týchto MSP s vysokou pridanou hodnotou. Následne bude vytvorený mechanizmus pre vzájomne zdieľanie a výmenu informácií a výstupov projektu, jednak medzi partnermi projektu, ako aj ďalšími MSP, čo podporí a udrží ich vzájomnú spoluprácu. Neoddeliteľnou súčasťou projektu bude vytvorenie v súčasnosti neexistujúcej spoločnej špecializovanej cezhraničnej skupiny odborníkov, pozostávajúcej zo zástupcov výskumných organizácií a MSP pracujúcich v oblasti mostného staviteľstva. Túto skupinu doplnia aj zástupcovia správcov týchto najvýznamnejších objektov dopravnej infraštruktúry.
Spôsob realizácie aktivít projektu
Projekt bude riešený vo vzájomnej spolupráci medzi Vysokou školou banskou – TU Ostrava a Žilinskou univerzitou v Žiline. Aktivity tohto projektu boli zvolené takým spôsobom, aby plne rešpektovali znenie výzvy a jej špecifický cieľ „Zintenzívnenie využívania výsledkov aplikovaného výskumu najmä malými a strednými podnikmi“. Celkovo je možné aktivity projektu rozdeliť do štyroch nižšie uvedených hlavných oblastí, ktoré na seba logicky nadväzujú a vytvárajú jeden celok, ktorý v sebe zahŕňa výskumnú časť, vytváranie synergie medzi MSP a centrami VaV, ako aj spôsob diseminácie získaných inovačných výstupov do komerčného prostredia.
- Vytvorenie expertnej skupiny zaoberajúcej sa degradačnými procesmi v dopravných stavbách
- Experimentálna a teoretická analýza degradačných činiteľov s výstupom vo forme informatívnej metodiky
- Návrh, vytvorenie a prevádzka mechanizmu pre vzájomne zdieľanie informácií, dát a výstupov projektu
- Diseminácia a propagácia projektových výstupov na konferenciách a organizovanie vlastného praktického workshopu/konferencie.
Situácia po realizácii projektu a udržateľnosť projektu
Fyzickým výstupom projektu bude inovatívny metodický dokument pre MSP, ktorý bude pojednávať o rôznych aspektoch degradácie mostov a praktických informáciách o jednotlivých poruchách, ich závažnosti a budúcom progrese. Bude taktiež obsahovať praktické rady a návody, ako zohľadniť jednotlivé vady vo výpočtových modeloch a procesy degradácie pri stanovovaní predpokladanej zostatkovej životnosti. Ďalšou dôležitou pridanou hodnotou projektu je vznik v súčasnosti neexistujúcej expertnej skupiny zloženej z odborníkov z výskumného prostredia a MSP zaoberajúcich sa statikou a degradáciou existujúcich mostov. Skúmanie degradačných procesov v mostných objektoch je dlhodobý proces, preto výskumné aktivity budú prebiehať aj v období udržateľnosti projektu a aj po ňom, k čomu sa obidvaja partneri zaväzujú aj z finančného hľadiska. Rovnako bude udržiavaný internetový hotspot a náklady spojené s jeho prevádzkou budú znášať obidvaja projektoví partneri spoločne. Výsledky výskumu degradácie tu budú dlhodobo sprístupnené a pravidelne aktualizované, pričom bude stále platiť výzva na spoluprácu pre všetky dotknuté MSP.