Žilinská univerzita v Žiline svojou viac ako 65 ročnou históriou zaujíma stabilné miesto v slovenskom vzdelávacom priestore a to nielen počtom študentov, ponukou akreditovaných študijných programov, ale najmä výraznou výskumnou i zahraničnou aktivitou založenou na rozsiahlej spolupráci s domácimi a zahraničnými inštitúciami a spoločnosťami. Na zabezpečení vedeckovýskumnej činnosti UNIZA sa v roku 2020 podieľali pedagogickí pracovníci, výskumní pracovníci a študenti doktorandského štúdia, pričom celková výskumná kapacita bola na úrovni cca 1,023 mil. riešiteľských hodín, čo pri prepočte na ekvivalent plného pracovného času predstavuje takmer 512 pracovníkov vykonávajúcich vedeckovýskumnú činnosť na plný úväzok. V roku 2020 bolo na pracoviskách UNIZA riešených 41 projektov zahraničných grantových schém, z toho 8 projektov v rámci programu Horizont 2020, 12 projektov Interreg, 9 projektov COST, 4 projekty Vyšehradského fondu (V4), 3 projekty EUREKA, 1 projekt Európskej vesmírnej agentúry a 4 projekty z ďalších schém. Významným ukazovateľom kvality výskumu je realizácia jeho výstupov v praxi, čoho dôkazom je záujem podnikateľských subjektov o využitie výskumného a odborného potenciálu a kvalitnej prístrojovej infraštruktúry pracovísk UNIZA. V súlade s profiláciou pracovísk UNIZA bolo v roku 2020 na základe objednávok, resp. zmlúv pre domácich, ale aj zahraničných objednávateľov riešených 279 úloh výskumného charakteru v celkovom objeme vyše 5 687 125 €, čo predstavuje najvyššiu čiastku získanú za posledných 5 rokov.
Na univerzite za posledné dve dekády vzniklo spolu 15 vedeckovýskumných centier ako napr. Centrá excelentnosti, Kompetenčné centrá, Univerzitný vedecký park UNIZA (UVP) a Výskumné centrum UNIZA (VC). Z pohľadu doplnenia obrazu o miere aktivít smerom k ochrane duševného vlastníctva je možné uviesť, že zo strany UNIZA bolo v databázach Úradu priemyselného vlastníctva SR v roku 2020 celkovo zaevidovaných 17 nových žiadostí o udelenie patentu na vynález a 32 žiadostí o zápis úžitkového vzoru do registra úžitkových vzorov.
V rámci riešenia projektu sa predpokladá zapojenie laboratória mostov a stavebných materiálov Stavebnej fakulty UNIZA a taktiež laboratórií Výskumného centra UNIZA orientovaného na materiálový výskum a degradáciu materiálov.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU Ostrava) vystupuje v projekte ako hlavný cezhraničný partner (HCP). Konkrétna zložka VŠB podieľajúca sa na riešení projektu je Fakulta stavební. VŠB-TU Ostrava zaujíma popredné miesto vo výskumných a vzdelávacích štruktúrach ČR. Má bohaté skúsenosti so spracovaním technicko-výskumných úloh pre prax, ale aj s riešením projektov na medzinárodnej báze.
Zo súčasných, aj v minulosti riešených medzinárodných projektov uvádzame:
- Teoretická analýza a experimentální výzkum styčníků příhradových konstrukcí (Interreg SK-CZ-2013-0171)
- Utilization of secondary raw material in geopolymers production (Program EÚ)
- Research of effect of sodium chloride on the degradation of the asphalt layers
- Získávání metanu pro energetické a chemické účely z uhelných dolů (Program EÚ)
VŠB-TU Ostrava disponuje modernými laboratóriami a špecifickým vybavením, ktoré spolu s infraštruktúrou UNIZA tvorí jeden celok, potrebný pre riešenie projektu.